Educazione civica consente ai giovani di diventare membri responsabili e attivi della società, in grado di agire per il bene comune e prendere decisioni consapevoli.

Fornisce ai giovani lo sviluppo di competenze di base (conoscenze, abilità, attitudini e credenze) per aiutarli a comprendere il mondo e a contribuire a cambiamenti positivi nella società.

Consiste di diverse aree interconnesse:

In quanto cittadine e cittadini responsabili, i giovani possono partecipare attivamente alla vita sociale e politica.

Per ulteriori informazioni consultare il seguente sito web (dal quale è stato estratto il testo sopra):

Guardate anche il video della città di Fiume...ci siamo anche noi! wink

Altri link dove si parla di noi! laugh

Scoprendo il mondo del volontariato scolastico

Autor: Barbara Fatur Juretić, 16. 4. 2019.

Primo premio alla nostra alunna Tia wink

Oggi abbiamo preso parte alla conferenza “Scoprendo il mondo del volontariato scolastico” - parte del progetto “Vollumen” . La nostra alunna Tia Bakarčić ha partecipato al concorso promosso dall’associazione Delta, volto a sensibilizzare i giovani al volontariato.

La nostra alunna si è classificata al primo posto… buona lettura! wink

Volontiranje: samo za taj osjećaj

Zovem se Thay, imam 16 godina, a volontiram od svoje 13 godine. U 6. razredu sam učio o volontiranju na izbornom predmetu Građanski odgoj i obrazovanje, a zatim smo probali volontirati. Nakon volontiranja osjećao sam se odlično.  Vrlo brzo sam odlučio stvarno početi volontirati jer me je privukao taj poseban osjećaj kada nekome pomažeš i ništa ne tražiš za uzvrat. Tako je počeo moj volonterski put.

Učlanio sam se u različite udruge i postao njihov volonter. Svaki tjedan pomognem nekome. Volontiram jer  volim taj osjećaj. Kao volonter osjećam se vrlo odgovorno. Kada sam potišten ili tužan volim napraviti nešto dobro pa odem pročitati priču za laku noć jadnom djetetu u bolnici. Najmilije mi je vidjeti kako dijete tonući u san se smiješi, to znači da je  mirno zaspao i nijedna ružna misao mu ne može proletjeti kroz njegovu sitnu glavicu. Volim vidjeti dijete kako mi se smiješi ili pseće oči koje mi uzvraćaju sreću nakon šetnje u šumi. Kao što njih usrećuje  tako i mene .

Ljudi koji ovo čitaju znaju o čemu govorim. Volontiranjem  se dobiva taj osjećaj dobrote i zahvalnosti. Često su me ljudi pitali dosadi li mi to, ali uvijek bih im odgovorio kako to nikada ne dosadi i da bi trebali probati. Oni bi me začuđeno pogledali  pa sam ih odlučio povesti u nepoznato. Svi se toga boje, ali ima nas hrabrih spremnih na promjenu. Uveo sam tako većinu svojih prijatelja s kojima dijelim taj posebni nezamjenjiv osjećaj da uljepšavam mnoge živote. Uspjeli smo promovirati mnoge projekte kao na primjer: pomaganje u azilu ili čitanje priča djeci u bolnici ili pomagati u domu za starije osobe ili za djecu bez roditeljske skrbi. Svaki puta bi zajedno uspjeli napraviti nešto novo čime smo promijenili onaj mali dio svijeta i svako toliko napredujemo, uljepšavamo i spašavamo svijet.

Mislim da ću nastaviti volontirati dok mi noge budu na zemlji i neću odustati  jer sam ja stvoren da bi promijenio svijet. Savjetujem i vama, čitateljima, sanjarima , penjačima, učiteljima, prirodoslovcima  da barem pokušate iskusiti nešto novo i jednom, samo jednom baciti se u nepoznato. Sretno!

> Građanski odgoj i obrazovanje ~ Educazione civica